ATPL(A)-ENTEGRE EĞİTİM PROGRAMI

ATPL (A) Entegre Eğitimi sıfırdan havayoluna hazır pilot yetiştirmek için bütünleştirilmiş bir eğitim programı olup teorik ve uçuş eğitimlerin tam zamanlı olarak takip edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Eğitim sürecinin başarıyla tamamlanması durumunda pilot adayı ATPL(A) lisansı almaya hak kazanmaktadır.
 • EĞİTİMİN AMACI

  Pilot adayını ticari hava taşımacılığındaki, çok pilotlu ve çok motorlu uçaklarda ikinci pilot olarak görev yapabilecek yeterlilik düzeyinde eğitmek ve CPL/IR(A) Lisansını alabilmesini sağlamaktır.
 • EĞİTİMİN İÇERİĞİ

  Teorik Bilgi Eğitimi:
  Toplam 805:00 saatlik 14 ders ve eğitimde kullanılacak hava araçlarına ilişkin teknik eğitim, pilot, performans ve sistem bilgileri, Garmin1000 Glass Cockpit ve Emniyet Yönetim Sistemi eğitimini kapsamaktadır.
  Ders Başlıkları:

  010 Hava Hukuku ve ATC Prosedürleri
  021 Uçak Genel Bilgisi
  022 Uçuş Aletleri
  031 Kütle ve Denge
  032 Performans
  033 Uçuş Planlama
  040 İnsan Performansı ve Limitleri
  050 Meteoroloji
  061 Genel Seyrüsefer
  062 Radyo Seyrüsefer
  070 İşletme Prosedürleri
  080 Uçuş Prensipleri
  091 VFR Haberleşme
  092 RFR Haberleşme
  Akademide teorik eğitimlerini başarıyla tamamlayan pilot adayının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından her bir ders için gerçekleştirilen sınavlardan 75 ve üstü puan alması gerekmektedir. Adayın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sınavlara toplam 6 oturumda her bir ders için 4 defa girme hakkı bulunmaktadır. Her bir teorik ders için 4 defa başarısız olan ya da 6 oturumda toplam derslerini başarıyla tamamlayamayan aday re-take (tekrar) eğitimi alarak yeniden sınava girme hakkına sahip olabilmektedir.
 • UÇUŞ EĞİTİMİ

  En az 212:45 saat uçuş eğitimi olarak gerçekleşmektedir. Uçuş eğitimleri 139:15 tek motor, 18:30 çok motor ve 55:00 saat simülatör uçuşunu kapsamakta olup CPL/IR(A) kontrol uçuşu dahildir.
 • EĞİTİME BAŞLAMA GEREKLİLİKLERİ

  • MİNUMUM YAŞ : Asgari 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • EĞİTİM SEVİYESİ: En az lise ve dengi okul mezunu olmak.
  • SAĞLIK ŞARTLARI: SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarından alınmış, geçerli 1. sınıf sağlık şartlarına sahip olduğunu gösterir sağlık raporu almak.
  • DİĞER ŞARTLAR : Psikometri Ölçme ve Değerlendirme Testine katılmış olmak.