MCC (ÇOKLU EKİP İŞ BİRLİĞİ)EĞİTİMİ

 • EĞİTİMİN AMACI

  Pilotun aletli uçuş şartları (IFR) altında çok pilotlu, çok motorlu uçakları emniyetli bir şekilde uçurmak için uçuş ekibi iş birliği eğitimi ile yetkin hale gelmesini sağlamaktır. Uçuşun tüm aşamalarında karşılaşılabilecek normal, anormal ve acil durumların yönetilebilmesi, karşılıklı gözetimin, bilgilendirmenin ve desteğin daima sağlanmasını güvence altına almaktır. Eğitim en etkin karar vermeyi, iletişimi, görev dağılımını, kontrol listelerinin kullanımını, ekip çalışmasını kapsamaktır. Bu eğitim çok pilotlu ortamda teknik olmayan becerileri geliştirmeye yöneliktir.
  Eğitim bireysel olarak iyi yetişmiş pilotların bir araya gelmesi değil, bir ekibin üyeleri olarak fonksiyon üstlenme konusuna odaklanmıştır. Buna ek olarak eğitim, pilotlara takım üyesi ve takım liderliği için gerekli olan niteliklerde pratik yapma imkanı da sağlar.
 • EĞİTİM İÇERİĞİ

  Teorik Bilgi Eğitimi:
  Toplam 25:00 saatlik teorik bilgi eğitimini kapsamaktadır.
  Uçuş Eğitimi:
  En az 20:00 saat FNPT-II simülatöründe gerçekleştirilmektedir.
 • EĞİTİME BAŞLAMA GEREKLİLİKLERİ

  • LİSANS YETERLİLİĞİ : CPL/IR(A) Lisansı sahibi olmak ve ME/IR(A) yetkisinin güncel olması.
  • SAĞLIK ŞARTLARI : SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarından alınmış, geçerli 1. Sınıf sağlık şartlarına sahip olduğunu gösterir güncel sertifikaya sahip olmak.