SIKÇA SORULAN SORULAR

 • EĞİTİMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE UÇUŞ KONUSUNDA DENEYİM VE BİLGİ SAHİBİ OLMAYA GEREK VAR MI?

  Eğer uçmak için çocukluktan beri devam eden bir arzunuz varsa veya gelişen havacılık sektörü sizde böyle bir istek doğurmuşsa yeterli altyapınız vardır. Daha önce hiç uçuş deneyiminizin olmaması uçuş eğitimine başlamanıza engel değildir.
  THK Uçuş Akademisi bünyesinde verilen eğitimlerle, hayatında ilk kez uçağa dokunmuş biri olarak başlayıp ATPL sahibi bir Ticari Havayolu pilotu olarak mezun olabilirsiniz.
 • EĞİTİMLERE KATILMAK İÇİN ÜST YAŞ SINIRI VAR MI?

  Eğitimlerimize katılabilmek için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. THK Uçuş Akademisinde eğitime başlamak için minimum 18 yaş yeterli olmakla birlikte SHGM tarafından yayımlanan güncel talimat ve mevzuatlarda belirtilen uçuş hayatınıza yönelik yaş sınırları çerçevesinde hareket etmekteyiz.
 • PİLOT OLABİLMEK İÇİN HERHANGİ BİR FİZİKSEL ŞART ARANIYOR MU?

  Akademimizde Pilotaj eğitimine katılmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilen hastanelerde muayene olmanız ve alınacak yetkiye göre 1. Sınıf ya da 2. Sınıf sağlık raporu almanız gerekmektedir. Sağlık raporu dışında fiziksel bir özellik aranmamaktadır bu konuda sadece yetkili hastanelerden detaylı bilgi almanız mümkündür.
 • MEZUNLARINIZIN İŞE GİRME ORANI VE BAŞARISI NEDİR?

  Mezunlarımızın işe girme oranları son derece yüksek olup bugüne kadar okulumuzdan mezun olanların ortalama %90’ı Ticari Havayollarında (THY, Pegasus vb), %5’i İş Jetlerinde, %3 ü ise Genel Havacılık alanında pilot olarak mesleki yaşantılarına devam etmektedir. % 2 lik kesim ise ekonomik kaygıları bulunmadığından mesleki olarak bu işi yapmadıkları tespit edilmiştir.
 • İŞ GARANTİSİ VERİYOR MUSUNUZ?

  THK Uçuş Akademisi mezunlarına herhangi bir iş garantisi taahhüt etmemektedir. Ancak 1925’ten bu yana Türk sivil havacılığına kaliteli ve saygın pilotlar yetiştiren bir kurum olarak, iş arayışınızda sizlere çok büyük bir referans olmaktadır.
 • ANKARA VE İZMİR UÇUŞ OKULLARINDA VERİLEN EĞİTİMLER AYNI MIDIR?

  Ankara ve İzmir THK Uçuş Akademisi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Onaylı Eğitim Organizasyonlarımız Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan ve SHGM tarafından onaylanan Kalite, Sürekli Uçuşa Elverişlilik, Emniyet ve Eğitim Standartları altında eğitimleri aynı program dahilinde ve aynı kalitede verilmektedir.
 • İNGİLİZCE BİLMEM GEREKİYOR MU?

  THK Uçuş Akademisi olarak eğitim dilimiz Türkçedir. PPL(A) Eğitimi sonunda SHGM sınavına Türkçe ya da İngilizce seçenekleri ile giriş yapabilmektedir. Ancak ATPL(A) Ticari Pilotluk eğitimine devam ederek pilotluğu meslek olarak seçen adaylar için; mesleğin evrensel lisanının İngilizce olması ve hava yolu şirketlerinin iş başvurularında ileri seviye İngilizce talep etmesinden dolayı İngilizce düzeylerinin pilotaj eğitimi devam ederken geliştirilmesi önerilir.