SKYTEST® CASE™

SkyTest® CASE™ (COCKPIT APTITUDE SCREENING ENVIRONMENT) PSİKOMETRİ ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

Ticari Pilotluk Lisansı (CPL/IR(A)) eğitimine başlamış veya modüler eğitim ile Hususi Pilot Lisansı (PPL(A)) eğitimine başlamış devamında ise Ticari Pilotluk Lisansı (CPL/IR(A)) eğitimini tamamlayacak olan pilot/pilot adaylarının Aletli Uçuş Eğitimi (IR(A)) öncesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimatı SHT-1T gereği alması zorunlu olan psikometri ölçme testidir.
SkyTest® CASE™ psikometri ölçme sistemi pilot adaylarının temel beceri ve potansiyel yeteneklerini belirlemek amacıyla hazırlanmış bir ölçme ve değerlendirme sistemidir. Bu test dikkat ölçme, uzaysal algı, görsel kapasite, matematik, fizik, bilgi işleme, durumsal farkındalık gibi pilotluk mesleğini icra etmeye yarayan tüm becerileri ölçen bir psikometrik testtir.
SkyTest® CASE™ psikometri ölçme sistemi test bitiminde ayrıntılı geribildirim sağlayarak en yüksek dürüstlük ve şeffaflık esasları sunar. Denetlenebilirlik ilkesinin güven altında olması açısından kişilerin performans düzeyi ve test sonuçları çok kapsamlı değerlendirilir.
Bu test sisteminin amacı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimat ve mevzuatlarına uygun olarak öğrenci seçimi yapılması, test sonuçlarının öğrencilerle paylaşılarak alınması gereken ilave eğitimlerin belirlenmesi, öğrencilere test sonuçlarına göre kariyer yönlendirmesi yapılması, amaç eğitim kalitesinin arttırılmasıdır.
Pilot/Pilot adaylarının kayıt yaptırmadan önce tabi tutulacakları test, belli modüllerden oluşmaktadır;
 • Math / Technical Comprehension: İngilizce, matematik ve fizik temel bilgisi kavramlarını ölçmeyi hedefleyen bir takım testler içerir.
 • Vigilance 1: Pilot adaylarının uyanıklık ve bölünmüş dikkatini ölçmeyi amaçlayan bir testtir.
 • Vigilance 2: Pilot adaylarının uyanıklık, yorgunluğa direnç ve bölünmüş dikkatini ölçmeyi amaçlayan bir testtir.
 • Spatial Orientation 2D: Pilot adaylarının mekânsal yönelim, bilgi algılama ve işleme, karar verme ve kısa süreli hafızalarını ölçmeyi amaçlayan bir testtir.
 • Spatial Orientation 3D: Pilot adaylarının mekânsal yönelimleri ve kısa süreli hafızalarını ölçmeyi amaçlayan bir testtir.
 • Information Perception and Processing: Uzun süreli seçici dikkatin yani görsel uyaranlar arasında kritik uyaranları ayırt edebilme ve çoklu işlem kabiliyetini ölçülmesini sağlayan bir testtir.
 • Flight Capacity: Eş zamanlı olarak gelen görsel, işitsel ve dokunsal uyarıcıları eşgüdümlü bir şekilde yorumlayabilme yeteneğini, psikomotorik kabiliyetleri ve stres toleransını yani pilotaj için gerekli olan çapraz kontrol kabiliyetini ölçme amaçlı bir testtir.
 • Testin Değerlendirilmesi

  Sistem, karşılaştırmalı performans göstergesi ile her sınav katılımcısı için statik kaldı/geçti önerileri yerine çok daha ayrıntılı bir rapor belgesi sağlamaktadır. SkyTest® CASE™, Green-Amber-Red-bareminde (GAR) test performansını test eder ve gösterir. Yeşil performanslar yüksek pilot potansiyeli gösterirken, amber performansları eğitimle geliştirilebilecek pilot yeteneklerine işaret etmektedir.
  Test sonuçları yetkili psikolog tarafından değerlendirme yapılarak psikomotor yeteneklerini geliştirebilmek amacı ile gerekli görülmesi durumunda psikolog tarafından destek verilebilir. Pilot/pilot adayına eksik olduğu belirlenen konularla ilgili ilave eğitimler tavsiye edilebilir. Pilot/pilot adayının talebine göre kariyer yönlendirmelerinde bulunulabilir.
  Yapılan değerlendirme raporunun bir nüshasının pilot/pilot adayı dosyasında bulunması gerekmektedir.

  Sınava katılmak üzere randevu almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

  Eğitim Danışmanı :
  Ayşe KUMCUOĞLU
  0543 814 90 83
  Furkan SARI
  0543 848 81 47
  Çalışma Saatleri 08:00-17:00 arasındadır. Lütfen çalışma saatleri içerisinde bize ulaşınız.